Tajomstvo zlatého pokladu

  • AutorTina Van der Holland
  • Naša cena8,25 €
  • Bežná cena10,99 €
  • Ušetríte24 % (2,74€)
  • Dostupnosťvypredaná
  • ISBN978-80- 89681-66- 2
  • Rok vydania2016
  • Počet strán272
  • Väzbapevná s prebalom

Anotácia

 
Jún 1682. 
 
Richtár Vida má plné ruky práce. V Košiciach deň za dňom dochádza k záhadným vraždám obchodníkov a miznú veľké čiastky peňazí v zlate. Aby toho nebolo málo, Thököly chystá útok na Košice, jeho sestra Eva so svojou krásnou spoločníčkou Rhédeyovou už sú v meste a na návštevu sa ohlási aj palatín Esterházy. 
 
V zložitej situácii, keď v meste zavládne strach a vyostrujú sa aj náboženské rozpory medzi protestantmi a katolíkmi, pomáhajú richtárovi dolapiť vrahov a nájsť ukradnuté zlato cisárski dôstojníci z košickej posádky, baróni Sapponara a Guadagni, a kapitán mestských drábov Bodrogi. Podarí sa im to?
 
Dômyselne zosnovaný príbeh, v ktorom vystupujú fiktívne aj skutočné historické postavy, nielen pobaví a zaujme, ale udržiava v napätí od prvej strany po poslednú.
 
 
 
Richard Papáč, historik: Pútavá a originálna, v reáliách historicky presvedčivá fikcia o tom, ako mohol vzniknúť košický zlatý poklad. Až by som uveril, že sa to mohlo stať takto.
 
Uršula Ambrušová, historička: Svižne a zrozumiteľne napísané dielo. Vcítenie sa do doby, intuícia, myslenie a domnienky sú vyjadrené historicky absolútne správne. Pridanou hodnotou románu je, že čitateľ z neho cíti nefalšovanú atmosféru mesta Košíc s jeho každodennosťou, akoby sa skutočne ocitol v spoločnosti košického richtára, obchodníkov, remeselníkov, s katom či šľachtou a honoráciou...

Ukážka z knihy

   Richtár sa predral davom na ulici k jarku, aby si urobil obraz, kým mu Hruška alebo Bodrogi čosi podrobnejšie zreferujú. Zbadal, že jeden dráb naháňa nezbedné chlapčisko, čo behalo dookola a pomocou papeku kotúľalo ľudskú hlavu. Drábovi sa nakoniec podarilo šarvanca dochytiť. Plesol mu jednu poza uši a zohol sa po hlavu. 
   Mŕtvolu už drábi obrátili na chrbát, a keď k nej správne priložili hlavu, všetci v nej rozpoznali obchodníka s kožušinami a kožami Edmunda Langera. Z jeho odevu ešte crčala voda a svaly napuchnutej tváre zostali stuhnuté v hroznom kŕči, ktorý napovedal, že nezišiel zo sveta ľahkou smrťou. Richtár požiadal jedného drába, aby nebohému poodhrnul košeľu, spod ktorej zbadal presvitať čosi krvavo hnedé. Keď sa tak stalo, ozvali sa znova zhrozené výkriky.
   Nebohý mal na hrudi vyrezaný akýsi cikcak, richtárovi pripomínal najskôr latinskú literu P. To však ani nebolo to najhoršie. V strede hrudníka zívala hlboká, hoci pomerne úzka diera. Zahnednutá, s ostrými okrajmi.
   „Hruška! Kde si? Rozožeňte s drábmi dav a pripravte Langera na prenos!“
   „Vykonám. A kam ho máme preniesť, vaša ctihodnosť?“
   „Do Katovho domu na obhliadku. A privolajte aj lekára...“ snažil sa spomenúť na meno toho, ktorého si vybrala jeho žena. Keď mu ešte po toľkých zákrokoch neumrela pod rukami, musel sa svojmu remeslu rozumieť celkom dobre.
   „Myslí vaša ctihodnosť doktora Berzevia?“
   „Hej, toho. A kde je Bodrogi?“
   „Tu som, pán richtár,“ ozval sa kapitán drábov.
   „Dobre, príďte na obhliadku aj vy. Teraz pomôžte Hruškovi. Keď budú ostatky prenesené, dajte mi vedieť na radnicu.“
 

Kontakt

info@vydavatelstvokoruna.sk
Vydavateľstvo KORUNA s.r.o.
Bauerova 3
040 23 Košice